Změnila vám cestovka hotel? Rady, na co máte nárok

Navnadil je krásný hotel s několika bazény, restauracemi a celodenním programem pro děti. Po příletu ale zjistili, že s nimi na recepci nikdo nepočítá. Takový zážitek si z letošní dovolené u moře odnesly rodiny, které si koupily zájezd od zahraniční kanceláře přes českou cestovní agenturu. Nespokojení klienti nakonec dostali jako kompenzaci deset tisíc korun. Další peníze požadují v reklamačním řízení přímo od cestovních kanceláří.

Dokud nesplatíš dluh, na motorku zapomeň. Kdy lze neplatiči zabavit jeho věc?

Známý vám dluží peníze a ke splacení dluhu se nemá. Můžete mu mezitím zadržet věc, kterou si u vás před časem schoval? A jak je to s jejím případným prodejem?

Jsem dědic, můžu zdědit i dluhy?

Dědickým řízením si alespoň jednou za život projde téměř každý z nás. Proto je dobré na něj být připraven. V prvním ze série článků o dědickém právu se zaměříme především na problematiku dědění dluhů.

Musí otec platit výživné na věčného studenta?

Musím platit výživné na již dospělého syna, který střídá školy, ale dosud žádnou nevystudoval? S tímto dotazem se na server Češi v právu obrátil Miloš z Plzně. Jeho synovi bude za pár měsíců dvacet let.

Ubytování ukrajinských uprchlíků: jaká jsou pravidla a co pomoc od státu?

V souvislosti s válkou na Ukrajině se mnozí lidé v Česku rozhodli pomoci válečným uprchlíkům a nabídnout jim ubytování. Tato bohulibá aktivita s sebou ovšem přináší řadu právních otázek a souvislostí. Jejich shrnutí vám přinášíme v článku.

Veroniku okradli na internetovém bazaru. Vyplatí se to řešit?

Z lákavé nabídky na internetovém bazaru se vyklubal podvod. Prodejce po odeslání částky přestal komunikovat a kupující na zboží čekal marně. Příběh, který se opakuje snad dennodenně. Jednou z obětí je i Veronika z Tábora.

Přítelkyni dal prsten a zjistil nevěru. Může ho chtít vrátit?

„Vracet si dary po rozchodu není důstojné,“ myslel si dlouhá léta dvaatřicetiletý Daniel z východních Čech. Jeho poslední vztah ho však zřejmě přivedl ke změně názoru, a tak napsal do poradny serveru Češi v právu.

Otec na mateřské dovolené. Protimluv, nebo jedna z možností?

Mateřská dovolená není jen pro matky. Za určitých předpokladů ji může čerpat i otec. Jsou pravidla stejná pro otce i pro matku? Jak dlouho mateřská dovolená otce trvá? Co musí otec splňovat? Přehled všech podmínek vám přinese tento článek.

Máte nárok na výživné a nedostáváte ho? Poradíme, co dělat

Podle českého statistického úřadu roste počet rodičů samoživitelů, a to jak matek, tak otců. Matky samoživitelky stále jednoznačně převažují, je jich více než 90 %. Právě ony bohužel spadají do skupiny nejvíce ohrožené chudobou. Jak se mohou samoživitelky a samoživitelé bránit při neplacení výživného? Jaké potřebují dokumenty? Bude to drahé? Kdo má nárok na výživné od státu? Na to vám odpoví náš článek.

Pomáháte Ukrajině? Z daní se dá odečíst i darování použitého zboží

Válečná situace na Ukrajině vyvolala mezi Čechy nebývalou vlnu solidarity. Někteří posílají peníze, jiní kupují potraviny, léky anebo do sběrných míst svážejí věci, které by se mohly hodit uprchlíkům přijíždějícím do Česka. Ne každý ovšem ví, že dary je možné si odečíst z daní. Týká se to také dárcovských SMS zpráv či poskytnutí již používaného zboží? Dozvíte se v následujícím článku.

Návrat do práce po rodičovské. Má matka nárok na zkrácený úvazek?

„Za tři měsíce bych se měla po rodičovské dovolené vrátit do původního zaměstnání, ale bojím se, že nebudu plný úvazek spolu s péčí o tříletého syna zvládat. Musí mi zaměstnavatel vyjít vstříc, pokud ho požádám o půlúvazek?“ zajímá Pavlínu z Prahy.

Pád Sberbank. Co bude s úsporami a hypotékami?

Česká odnož ruské banky Sberbank padla. Dne 25. února uzavřela všechny své pobočky v České republice a svým klientům zamezila přístup k internetovému bankovnictví. Česká národní banka zahájila kroky k odebrání její bankovní licence. Sberbank má u nás více než 110 tisíc klientů. Co dělat, pokud jste jedním z nich? Na tuto i další otázky přinášíme odpovědi v článku.

Kdysi zakázaná propadná zástava: jaké nebezpečí skrývá?

Pan Vladimír dostal zajímavou investiční nabídku na rozšíření svého podnikání, ale chybí mu 150 000 korun. Zjišťoval si možnosti půjčení peněz a zaujala ho nabídka auto zastavárny, která umožňuje dát do zástavy vlastní vůz oproti zapůjčení finančního obnosu. Zarazilo ho ovšem ustanovení, že při prodlení s plněním zajištěné pohledávky zástava propadne zástavnímu věřiteli. V naší poradně se nás proto zeptal, jestli je takové ujednání možné a na co si před podpisem zástavní smlouvy dát pozor.

Nová změna u datových schránek. Pozor na vybírání zpráv

Pokud máte zřízenou datovou schránku, měli byste zpozornět. Letošní rok totiž přinesl zásadní změny v jejím provozu. Novela od počátku ledna zavedla takzvané automatické doručení i u dokumentů soukromé povahy. Co přesně to znamená, vysvětlíme v následujícím článku.

Češi nechávají úspory na běžném účtu. Co na to experti?

Inflace podle ekonomů v letošním roce překročí deset procent. Ceny rostou a Češi začínají chudnout. Tři pětiny lidí přitom přiznávají, že si své úspory nechávají na běžném účtu. Ke konci loňského roku na nich leželo přes tři biliony korun.

Hledání akcií z kuponovky s pachutí? Jednání firmy prošetřuje ČOI

Kdo by nechtěl najít akcie z kuponové privatizace, o kterých neměl ani tušení? Na touhu po rychlých penězích cílí služba Zapomenuté miliardy. Ta statisícům Čechů slibuje, že akcie nejen vyhledá, ale i jednoduše odkoupí za výhodných podmínek. Stačí vyplnit několik osobních údajů a pak jen čekat, jestli člověk náhodou není bohatší, než si myslel.

Chcete darovat byt dítěti? Bez souhlasu soudu se vám to nepodaří

Paní Soňa se rozvádí a v rámci vypořádání společného jmění manželů se s manželem dohodli, že by společný byt „přepsali“ na jejich patnáctiletou dceru. Obrátila se proto na naši poradnu s dotazem, zda je tento postup možný, když dceři ještě nebylo 18 let.

Dárcovství krve a plazmy: jaká pravidla platí pro dárce a jejich zaměstnavatele?

Darování krve, krevní plazmy nebo jiných biologických materiálů je bezesporu velice žádoucí. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout volno, ačkoliv to pro něj může představovat citelný zásah do pracovního režimu. Víte, jaké jsou přesné podmínky? Může to zaměstnavatel zatrhnout? Jak je to u placeného dárcovství? A jak často se může darovat?