Chlubivý otčím slíbil Patrikovi peníze na auto. Může syn obnos vymáhat?

Můžu vymáhat, pokud mi otčím něco veřejně slíbil? S tímto pro někoho možná zvláštním dotazem se na server Češi v právu obrátil pětadvacetiletý Patrik z malé obce poblíž Prahy. Partner jeho matky údajně rád dává na odiv, že neví, co s penězi. Snobské chování mu nevlastní syn nevyčítá, vadí mu ale, že otčím se chlubí i věcmi, které se nezakládají na pravdě.

Úraz na zledovatělém chodníku. Kdy je nárok na bolestné?

Mrazivé dny, při nichž silnice a chodníky připomínají spíše kluziště, se každou zimu opakují hned několikrát. Pokud vlastník chodníku zledovatělý povrch neposype, je jen otázkou času, kdy dojde k nehodě. Jak postupovat v případě, když člověk na neudržovaném místě uklouzne a stane se mu úraz, poradíme v následujícím článku.

Neabsolvoval lékařskou prohlídku a skončil ve zkušebce. Může zaměstnavatel odmítnout zaplatit mzdu?

Pan Jiří v prosinci nastoupil do nového zaměstnání jako hypoteční poradce. Po 16 dnech však dostal výpověď ve zkušební době. Zaměstnavatel Jiřímu navíc oznámil, že odpracované hodiny mu nemusí zaplatit, protože Jiří neabsolvoval vstupní lékařskou prohlídku, a tím pádem neměl platnou pracovní smlouvu. Je takovýto postup zaměstnavatele v pořádku? A jaké povinnosti se pojí s lékařskými prohlídkami?

Vánoce na splátky? Pozor, ať nejsou strašákem do dalších let!

Jak zjistil nedávný průzkum ČBA, na dárky si letos půjčí každý desátý Čech, přestože 95 % dotazovaných si myslí, že to není dobrý nápad (psali jsme zde). Půjčit si peníze je v dnešní době velmi snadné, reklamy na výhodné půjčky na nás vyskakují na každém rohu a tlak konzumní společnosti na bohaté Vánoce může být pro někoho až neúnosný. Přinášíme vám několik pravidel, které by vám o Vánocích měly pomoci s finančně odpovědným chováním.

Vlastníte lístky do divadla a nejste očkovaní? Víme, na co máte nárok

Pokud nejste očkovaní proti covidu nebo jste v posledních šesti měsících nemoc neprodělali, s návštěvami divadel, restaurací, kulturních či sportovních akcí máte utrum. Takový vzkaz poslala Čechům vláda. Protiepidemická opatření vešla v platnost 23. listopadu a řadu lidí nesplňujících podmínky uvrhla do nejistoty, co s již zakoupenými vstupenkami, předplacenou službou nebo kurzovným. Mohou v takovém případě požadovat vrácení peněz po provozovateli?

Češi zapomněli na miliardy. Jak najít akcie z kuponovky?

Na stovkách tisíc investičních účtů z období kuponové privatizace mají Češi i po téměř 30 letech majetek za bezmála 10 miliard korun. Velká část lidí totiž netuší, že se zapomenuté peníze mohou týkat i jich.

Překážky v práci: Na co máte nárok a jaká je náhrada mzdy?

Některé automobilky kvůli nedostatku čipů pro palubní desky utlumují výrobu vozů. Pro tisíce pracovníků to znamená jedno: zaměstnavatel je může poslat na takzvané překážky. V takovém případě zaměstnanci doma vyčkávají, až se výroba znovu rozjede a pobírají část mzdy. Na kolik peněz mají nárok? A mohou si po dobu, kdy je firma nepotřebuje, přivydělat jinde? Zjišťovali jsme v následujícím článku.

Truhlář zinkasoval zálohu a nereaguje. Jak se nenechat napálit?

Řemeslníků je nedostatek a o malé zakázky nemají zájem. Když paní Iveta z Prahy sehnala přes inzerát vyvěšený v supermarketu truhláře, který byl ochoten vyrobit ji regál do spíže, byla proto zprvu nadšená.

Velká šance pro desetitisíce dlužníků. Rady, jak se zbavit exekuce

Desetitisíce až statisíce dlužníků dostaly od 28.října jedinečnou šanci. V rámci takzvaného milostivého léta se mohou levně zbavit části svých závazků. Pokud mají exekuci kvůli dluhu u veřejnoprávní instituce, postačí uhradit jistinu a nízký poplatek exekutorovi. Úroky, penále a další poplatky se smažou. Někteří tak ve finále zaplatí třeba jen zlomek vymáhané částky. Jestliže se zájemci rozhodnou šance využít, není času nazbyt. Jistina musí být v rámci milostivého léta splacena nejpozději do 28.ledna příštího roku. Kdo má šanci a jak na to? Poradíme v následujícím článku.

Skrytá vada bytu: pod podhledem se skrýval prasklý trám. Kdo bude platit?

Představte si, že jste na prohlídce bytu, který se Vám opravdu líbí, vy si jej dokonce můžete dovolit, a tak si ho koupíte. Rozhodnete se ho částečně zrekonstruovat, aby zcela odpovídal vašim představám, a zjistíte, že pod podhledem se skrývá prasklý trám, který narušuje statiku a oprava bude stát desítky až stovky tisíc. Dá se takové situaci vůbec předejít? Víte, kdo je za takovou situaci odpovědný a jak se dá řešit?

Odložená operace zkomplikovala život. Je šance na odškodnění?

Mikina Adidas za 50, dětské boty Lacoste za 38 korun. I takové ceny nabízel v průběhu září e-shop Zalando Lounge. Lidem, kteří si zboží objednali, však euforie z fantasticky levných nákupů nevydržela dlouho. Obchod o několik hodin později velké části zákazníků objednávky zrušil. A poslal vysvětlení: „Bohužel jsme zaznamenali technický problém, který naneštěstí vedl ke zrušení objednávek v některých případech,“ stojí ve vyjádření.

E-shop nabízel značkové boty za 38 korun. Musí zboží doručit?

Mikina Adidas za 50, dětské boty Lacoste za 38 korun. I takové ceny nabízel v průběhu září e-shop Zalando Lounge. Lidem, kteří si zboží objednali, však euforie z fantasticky levných nákupů nevydržela dlouho. Obchod o několik hodin později velké části zákazníků objednávky zrušil. A poslal vysvětlení: „Bohužel jsme zaznamenali technický problém, který naneštěstí vedl ke zrušení objednávek v některých případech,“ stojí ve vyjádření.

Sluchátka z bazaru přišla rozbitá. Jak reklamovat zboží z druhé ruky?

Důvodem, proč mnoho lidí nakupuje zboží z takzvané druhé ruky, bývají výrazně nižší ceny. Snaha ušetřit se ale může úplně minout účinkem. Například ve chvíli, kdy se výhodně zakoupená věc krátce nato rozbije. Má v takovém případě kupující právo věc reklamovat? A jaká úskalí to přináší?

Zpoždění vlaku či nefunkční topení. Na co má cestující nárok?

Vlak bude opožděn o 40 minut, očekávané zpoždění se může změnit. Hláška, kterou zná každý, kdo někdy cestoval vlakem. Už méně lidí ale ví, na co má v případě opoždění spoje nárok.

Krádeže u bazénu: kdy žádat náhradu po provozovateli

Na začátku července přijali domažličtí policisté oznámení o krádeži věcí na koupališti v obci Babylon. Neznámý pachatel odcizil z plážové deky na veřejné ploše koupaliště batoh šedé barvy, ve kterém měla majitelka uloženou peněženku s pěti sty korunami, platební kartu, osobní doklady, dámské šaty, spodní prádlo, kabel k power bance a mobilní telefon.

Úraz na koupališti: kdy je šance na odškodnění?

Léto přeje radovánkám u bazénů a koupališť. Někdy ale stačí jeden špatný krok na mokrých dlaždicích a úraz je na světě. Má cenu chtít odškodnění po provozovateli zařízení, nebo je vina jen na straně neopatrného návštěvníka koupaliště, který si měl dávat větší pozor? Zjišťovali jsme v následujícím článku.

Škody od nájemníků řešte s majitelem bytu, Airbnb lze zakázat

Uvolnění vládních opatření kvůli pandemii povzbudilo cestovní ruch a s ním spojené ubytovávání službou Airbnb. Turisté v bytech však často rámusí do pozdních nočních hodin, ruší sousedy a někdy i poškodí společné prostory v domě. Jak se proti tomu bránit? Vždy se nejdříve obraťte na majitele, radí odborníci.

Dva podniky, kde pracovala, skončily v insolvenci. Jak se domoci výplaty?

Domáhání se zasloužené výplaty a výmluvy ze strany zaměstnavatele zažila dvaatřicetiletá Karolína (jméno redakce změnila) z Prahy už dvakrát. Poprvé, když v roce 2013 začala pracovat v restauraci v areálu táborské zoologické zahrady. „Na začátku to tam bylo fajn, ale po pár měsících se majitel začal zpožďovat s výplatou. A třeba lednovou jsme dostali až v březnu. Říkal, že se ocitl v problémech, ale už jedná s investorem, který celou zoo zachrání. Neměli jsme důvod mu nevěřit,“ vzpomíná.