Exkluzivně: Legislativní přehled za druhý a třetí zářijový týden 2023

Přinášíme vám exkluzivní monitoring návrhů zákonů a nařízení za druhý a třetí zářijový týden 2023. Rubrika vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Exekutoři nemohou srážet ze mzdy. Rodí se řešení?

Domoci se svých peněz je pro věřitele stále složitější. Kvůli opakovanému růstu takzvané nezabavitelné částky se totiž mnohým dlužníkům nesráží ze mzdy vůbec nic, potažmo velmi málo. Řešení situace navrhuje viceprezident Exekutorské komory Martin Tunkl.

Martin Foukal: Největší výzvou současného práva je digitalizace

Jaké jsou největší otázky současného práva? A jaké práci se chtějí nejčastěji věnovat mladí právníci? I na to odpověděl v rozhovoru pro web Češi v právu notář Martin Foukal. Zkušenosti má nejen ze své notářské praxe, ale i jako pedagog Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě jiného patří též k vedoucím členům Jednoty českých právníků, nejstarší dobrovolné stavovské organizace právníků v Česku.

Když ublíží blízký: Kdy musí s trestním stíháním souhlasit oběť?

Trestní stíhání probíhá takzvaně z úřední povinnosti. To znamená, že jakýkoliv spáchaný trestný čin musí být vyšetřován. Existují však i výjimky. Přečtěte si, v jakých případech musí k vyšetřování udělit souhlas poškozený.  

Exkluzivně: Legislativní přehled za první zářijový týden 2023

Přinášíme vám exkluzivní monitoring návrhů zákonů a nařízení za první zářijový týden 2023. Rubrika vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Dlužil a nyní mu nechtějí půjčit. Má na to banka právo?

Neplatil své závazky a prošel oddlužením. I když už roky hradí vše, jak má, banky mu hypotéku stejně nedají. Na poradnu serveru Češi v právu se obrátila čtenářka, říkejme jí třeba Tereza, s velmi citlivou otázkou: Jak dlouho má napravený neplatič „pykat“ za svou minulost?

Exkluzivně: Legislativní přehled za třetí a čtvrtý srpnový týden 2023

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení za třetí a čtvrtý srpnový týden 2023. Rubrika vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Hromadné žaloby míří do Česka. Vláda už je schválila

Vláda podpořila dlouho očekávaný návrh zákona o hromadném řízení. Ten by měl do českého práva zavést takzvané hromadné žaloby, které mají posílit ochranu drobných žalobců a usnadnit fungování soudních řízení.  Jak by měly hromadné žaloby v Česku vypadat?

Konec facek v Česku: Zákon chce zakázat bití dětí

Česká republika patří k posledním evropským zemím, kde ještě nejsou zakázané tělesné tresty dětí. Dát na zadek podřízenému, facku kolegovi nebo pohlavek kamarádovi je bráno jako něco naprosto nepřípustného. Na děti je v české společnosti ale brán jiný metr a vůči tělesným trestům panuje poměrně vysoká míra tolerance. Ministerstvo spravedlnosti připravuje novelu, která by to měla změnit.

Kolářová: Dlužníci platí méně. Poškodí to živnostníky i oběti trestných činů

Pokud se někdo kvůli dluhům ocitne v exekuci, situace se nejčastěji řeší srážkami ze mzdy. Ty však v posledních měsících přestávají fungovat. Kvůli opakovanému navyšování tzv. nezabavitelné částky se totiž aktuálně mnohým dlužníkům nesráží ze mzdy vůbec nic. Věřitelé se tak dostávají do problémů. „Obracejí se na nás i malí živnostníci, kteří kvůli výpadku splátek mají problém pokrýt vlastní výdaje,” říká Petra Kolářová, ředitelka České asociace věřitelů.

Exkluzivně: Legislativní přehled za druhý srpnový týden 2023

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení za druhý srpnový týden 2023. Rubrika vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Zapomenuté nemovitosti propadnou státu. Majitelem můžete být i vy

Všechny nemovitosti, které nebudou mít do konce roku konkrétního vlastníka, propadnou státu. Uplyne totiž desetileté období stanovené novým občanským zákoníkem, během kterého bylo možné se o chybějící majetek přihlásit. Je možné, že vlastníkem některé z nich můžete být vy. Jak to zjistit a jak v takovém případě postupovat?

Manželství pro všechny: Na co nestačí registrované partnerství?

Velmi diskutovaným tématem je v současné době manželství pro všechny, které by mělo umožnit uzavírání sňatků homosexuálním párům. Návrh prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením a nyní míří do ústavněprávního výboru a komise pro rodinu. Proč nestačí registrované partnerství? V čem je jiné než manželství? Pojďme se podívat na rozdíly.

Exkluzivně: Legislativní přehled za první srpnový týden 2023

Co nového se aktuálně chystá v oblasti legislativy? Přinášíme vám exkluzivní přehled návrhů zákonů a nařízení za první srpnový týden 2023. Rubrika vzniká ve spolupráci s Českou asociací věřitelů.

Konec úřednického ping-pongu. Nový stavební zákon přinese slibné změny

Jeden úřad – jedno řízení – jedno razítko. Takto jednoduše zní věcný záměr nového stavebního zákona, který nabude účinnosti k 1. 7. 2024. Jeho cílem je urychlit a usnadnit stavební řízení. Podaří se to? Jaké jsou klíčové změny, které přináší?

Požáry v Řecku: Máte nárok na vrácení peněz od cestovní kanceláře?

Aktuální situace na ostrově Rhodos a v dalších středomořských oblastech, kde se stále více šíří požáry, znamená značné problémy nejen pro tamější obyvatele, ale také pro turisty a cestovatele, kteří se rozhodli strávit několik klidných dní na dovolené u moře. Snový pobyt se může velmi rychle proměnit v černou můru. Co dělat, pokud se váš zájezd koná v ohrožených oblastech? Přečtěte si rady odborníků z dTest.

Dovolená přes internet: V jakých případech můžete odstoupit?

Léto je v plném proudu a lidé se nemohou dočkat dovolené. Spousta z nich si proto dopředu u cestovní kanceláře zamluvila svůj zájezd. Na naši poradu se obrátila paní Kristýna, která si objednala last minute pobyt u moře pro sebe a svou dceru s odjezdem za týden. Dcera ale bohužel onemocněla. Může odstoupit od smlouvy, když od koupě uběhlo sotva pár dnů?

Havel: Oddlužení na 3 roky pro všechny je nesmyslně paušální

Stát chystá zásadní změny insolvenčního práva. Především chce zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Odborníci ale protestují, že tento krok není promyšlený a přinese mnoho negativních jevů. Mezi kritiky změn patří i Bohumil Havel z Ústavu státu a práva Akademie věd.